AT89LP51-20MU
Mfr.Part #
AT89LP51-20MU
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package/Case
Datasheet
AT89LP51-20MU
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44VQFN
Stock
299
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
36
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
256 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
44-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 5.5V